11.11.2023 – Narodowe Święto Niepodległości

🇵🇱Gmina Tarnów świętowała Narodowe Święto Niepodległości🇵🇱
Z uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, otwarciem hali sportowej i odsłonięciem muralu, wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i koncertami Orkiestry Dętej oraz Alicji Majewskiej – tak Gmina Tarnów świętowała 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.
⛪️Wydarzenie rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele parafialnym w Woli Rzędzińskiej. Przewodniczył jej biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. O muzyczną oprawę liturgii zadbała Parafialna Orkiestra Dęta z Woli Rzędzińskiej pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Siedlika.
🇵🇱Na rozpoczęcie właściwych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości z ust uczestników popłynął w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP i szkół Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
Okolicznościowe przemówienie skierował do przybyłych wójt Grzegorz Kozioł – 11 listopada to dzień symboliczny, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości. Ale nowoczesny patriotyzm dziś, to pamięć o tych wszystkich, dzięki którym tu dziś jesteśmy. W gminie Tarnów obchody patriotyczne trwają przez cały rok. To wizyty z flagą w przedszkolach, to biało-czerwony rajd rowerowy 3 maja, to defilada historyczna w rocznicę Bitwy Warszawskiej i właśnie takie rodzinne świętowanie jak mamy dziś, kiedy możemy się wspólnie spotkać – mówił.
Okolicznościowe listy skierowali do uczestników parlamentarzyści: Urszula Augustyn, Piotr Górnikiewicz i Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes krakowskiego WFOŚiGW Kazimierz Koprowski oraz burmistrz Csikszentsimon Istvan Kozma.
Po części oficjalnej przyszedł czas na prawdziwie rodzinne świętowanie. Z flagą i śpiewnikiem w ręku, przy akompaniamencie chóru szkolnego „Wolańskie Słowiki” pod batutą Joanny Wróbel w hali rozbrzmiały we wspólnym śpiewie najpiękniejsze pieśni patriotyczne, żołnierskie i wojskowe. Gmina Tarnów zaprosiła wszystkich uczestników na poczęstunek bigosem i gulaszem.
Najmłodsi mogli skorzystać z sali animacji w której wielkim zainteresowaniem cieszyła się LegoRobotyka oraz malowanie twarzy.
Następnie z wyjątkowym koncertem wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta z Kopalni Soli z Wieliczki. Jest to najstarsza orkiestra dęta w Europie – powstała bowiem w 1830 roku. Zaprezentowała nie tylko repertuar patriotyczny ale też hity muzyki polskiej i światowej, w tym filmowej.
🎙Gwiazdą wieczoru był recital Alicji Majewskiej, zagrany wspólnie z kompozytorem Włodzimierzem Korczem oraz Warsaw String Quartet. Ze sceny popłynęły takie przeboje jak: „Być kobietą”, „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „Jeszcze się tam żagiel bieli”.
Na zakończenie wydarzenia wylosowano nagrody ufundowane przez sponsorów w loterii fantowej, za także zaproszono wszystkich na smaczny okolicznościowy tort od Cukierni-Piekarni Strusinianka.
W skład pocztu sztandarowego naszej jednostki weszli: Dariusz Damian Daniel Cebula Grzegorz Smoleń